ترانسفورماتور ایزوله معمولاً به دلایل حفاظتی برای انتقال توان الکتریکی از یک منبع AC به تجهیزات و وسایل دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ترانس‌ها با نسبت یک به یک بسته می‌شوند و از ایجاد شوک الکتریکی در مدار ثانویه و افراد جلوگیری شود.

برای جلوگیری از انتقال ولتاژ بالای AC و کاهش اثرات ناشی از صاعقه و حفاظت از اتصال غیر عمد افراد با یکی از سیم ها و یا اتصال کوتاه داخلی بین یکی از سیمها و بدنه دستگاه ها ناشی از رطوبت یا عوامل فیزیکی از ترانس ایزوله استفاده می شود.

ترانسفورماتور ایزوله از انتقال مؤلفه DC مدار به مدار دیگر جلوگیری می‌کند ولی به مؤلفه‌های AC اجازه عبور می‌دهد.

به زبان ساده، هر ترانسفورماتور واقعی چه برای انتقال سیگنال و یا برق قدرت مورد استفاده قرار گیرد، از نوع ایزولاسیون است، زیرا اولیه و ثانویه به وسیله رسانا به هم متصل نیستند و فقط توسط القا با هم در ارتباط هستند.
عدم ارتباط الکترونیکی بین اولیه وثانویه عملاً ارتباط بین زمین و ثانویه را از بین میبرد و در قسمت ایزوله یا ثانویه ،مفهومی از فاز و نول وجود ندارد و هیچ کدام از سیمها باعث برق گرفتگی نخواهد شد.
در مکانهایی که اختلالات ونویزهای شدید در شبکه وجود دارد می¬توان از نوع Single ShieldوShield Double این ترانسفورمر استفاده کرد.

16 پاسخ به نحوه عملکرد ترانس ایزوله به چه صورت می باشد ؟
 1. آیا دو سیم خروجی ترانس ایزوله را هر دو را هم زمان در دست بگریم باعث مرگ انسان میشه بر اثر آن ترانس میسوزه

 2. با عرض سلام و خسته نباشید
  چرا در ترانس ایزوله هر دو سیم خرجی فاز هستند و وقتی فاز متر رو روی هر کدوم از سیم ها بزاریم روشن میشه؟چرا نول نداره؟

  • با سپاس از مطالعه مطالب بخش دانش فنی
   در شرایط ایزوله با توجه به قطع هر گونه ارتباط با نول و زمین در اتصالهای خروجی ،یک اختلاف پتانسیل مجازی شناور در هر یک از سرهای خروجی و زمین مشاهده میشود که این ولتاژ امکان برقراری جریان را ندارد ولی چراغ فازمتر را روشن‌میکند .بنابراین فاز واقعی تیست و‌نباید به آن توجه کرد. ضمنا این نکته هم بسیار مهم هست که مصرف کنندگانی که به خروجی ایروله وصل میشوند نباید تحت هیچ شرایطی به اتصال زمین وصل گردند.

   • با سلام خدمت شما
    مهندس چرا نباید خروجی به زمین وصل باشه. اگر ترانس ایزوله داشته باشیم و به جای نول از زمین استغاده کنیم چه اتفاقی می افته؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید

    • در حالت کلی هدف از ایزوله کردن مجزا کردن خروجی از منبع ورودی می باشد. مجزا کردن با دو هدف عمده صورت میگیرد : ۱: بابت حذف نویز ۲: بایت حفاضت از برق گرفتکی
     بدین منظور اگر از اتصال زمین استفاده کنیم اولن بدلیل ایزوله بودن خروجی یک ولتاژ شناور متغیر بین ۰ تا ۴۰۰ ولت در وضعیت تکفاز خواهیم داشت که خود باعث آسیب به دستگاههای مصرف کننده میگرددو ثانیا نویز نیز از طریق همین اتصال منتقل میگردد.

 3. سلام اگرهنگام اتصال دست با یه فاز ترانس ایزوله بدن با زمین ارتباط داشته باشه چه اتفاقی میافته؟

  • هیچ اتفاقی نمی اقتند و فقط در صورتیکه همزمان دوسر ایزوله را در دست بگیرم مسیر جریان بسته و باعث صدمه میگردد.
   ضمنا در نظر داشته باشید بعد از ایزولاسیون مفهوم فاز و نول وجود ندارد .زیرا فقط فاز و نول در جایکه زمین برای مقایسه وجود دارد تعریف میگردد و در وضعیت ایزوله زمین وجود ندارد.

 4. با سلام
  آیا در اتاقهای عمل نباید پریز ارت دار باشد یا اگر هست ولتاژبین ارت و فاز داخل پریزهایی که به تابلوی ایزوله متصل هست چقدر باید باشد؟ممنون.

 5. با سلام
  ممنون از زحماتتون
  من در متنی خواندم که نباید به ثانویه ترانس ایزوله ۲ مصرف کننده وصل شوند! این موضوع درست است؟ و اگر درست است چرا؟

 6. با سلام پس اگر ترانسی دارای سیستم ارت باشد یعنی ایزوله نیست؟

 7. با سلام. دلیل حذف شدن زمین چیست؟ در نهایت اگر فاز را لمس کنیم آیا اختلاف پتانسیل بین فاز و زمین وجود ندارد؟ این قسمت را متوجه نمیشوم که چرا اختلاف پتانسیل فاز و زمین از بین می رود. خوب پس اختلاف پتانسیلی که فاز دارد نسبت به چیست؟ و اینکه آیا تمام وسایل برقی معمول خانه را میتوان به پریز ترانس ایزوله وصل کرد؟ و کاربردش در کدام قسمت های منزل است؟
  ممنونم

  • جهت عبور حریان نیاز هست مدار بسته شود . بنابراین وقتی ترانس ایزوله داریم ارتباط بین خروجی و زمین قطع میشود و دیگر مدار الکتریکی بسته نمیشود. بنابراین جریان از خروجی ترانس و بدن به زمین عبور نمیکند و به اصطلاع برق نمیگیرد. بله همه وسایل را میتوان به خروجی ترانس ایزوله وصل کرد.


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

telegram

عضویت در کانال تلگرام