این قطعه مقاومت غیر تابع عوامل فیزیکی است و وابسته به ولتاژ می باشد.وریستور Vdr دو پایه دارد و از لحاظ شکل ظاهری شبیه به خازنهای سرامیکی است .

در حالت سالم این قطعه هیچ امپدانسی ندارد ولی در صورتی که معیوب شود دارای مقاومت با مقادیر متفاوت می شود.

در گذشته برای محافظت از مسیرهای حساس از دیود زنر استفاده می شد، ولی چون سرعت عمل دیود کم بود از دور خارج شد و به جای آن vdr بکار رفت.

میکروفن، اسپیکر، سوکت نرم افزار، صفحه کلید، lcd ، هندزفری، پورت usb و سیم کارت مسیر هایی هستند که باید در مقابل الکتریسیته ساکن محافظت شوند
وریستور vdr الکتریسیته ساکن را خنثی می کند و از آسیب رساندن به قطعات حساس جلوگیری می کند.وقتی ولتاژ دو سر این قطعه از حد مجاز بیشتر شود بلافاصله به یک مقاومت تبدیل می شود. در صورتی که جریان بیش از حد تحمل از آن عبور کند ، اتصال کوتاه شده و میترکد .ه تعریف ساده یک پایه vdr به منفی وصل است و پایه دیگر به مسیری که قرار است محافظت شود وصل می گردد.وقتی به هر دلیلی ولتاژ مسیر زیاد شود به یک مقاومت با اهم وابسته به ولتاژ ورودی تبدیل می شود و ولتاژ اضافه را به منفی انتقال می دهد و اجازه نمی دهد قطعات آسیب ببیند.چون به صورت موازی در مدار قرار گرفته است نبودن آن تاثیری ندارد و میتوان آنرا از مدار خارج کرد ولی مسیر دیگر محافظ ندارد و آسیب پذیر می شود.ضمن اینکه این قطعه به شدت به رطوبت حساس است. در حالت عادی و سالم این قطعه هیج امپدانسی ندارد ولی چنانچه بر اثر رطوبت خراب شود به یک مقاومت تبدیل می شود که با توجه به میزان رطوبت و زمان قرار داشتن vdr در مدار دارای ولتاژ مقدار این مقاومت متغیر است.وقتی vdr به هر دلیلی به مقاومت تبدیل می شود باید حتمآ از روی برد حذف شود و بارز ترین عامل خرابی vdr رطوبت و افزایش ولتاژ است که البته ربطی به کاربرد آن ندارد.

11 پاسخ به وریستور VDR چیست و چه کاربردی دارد ؟
 1. واقعا ممنونم از مطلبتون . خیلی کمکم کرد .

 2. آیا ممکن هم هست از لحاظ ظاهر درست باشد ودر حالت معمولی اهمی نداشته باشد ولی خراب باشد

 3. آیا باحذف vdrدر مدار, مدار بصورت موقت کار میکند .آیا اگر سوخته باشد ممکن است از لحاظ ظاهر قابل تشخیص نباشد آیا با چوک موازی میشود و سوال اصلی این که باسوختن ممکنه ولتاژ و جریانی در مدار نباشد .ممکنه برنگ آبی باشد. آیا موقع خرید باید به ولتاژ مجاز توجه وباید از فروشنده پرسید آیا راهی هست که بشه بامولتی متر تست کرد

  • با تشکر از مورد توجه قرار گرفتن مطلب VDR
   در مورد VDRها عموما در صورتیکه مقدار انرژی تخلیه در آنها زیاد باشد می توان از ظاهر تشخیص داد ولی در بعضی موارد اینچنین نیست و باید حتما بوسیله یک منبع ولتاژ که بیشتر از ولتاژ شکست آن باشد و یک فیوز تست را انجام داد. امکان ادامه کار با دستگاهی که VDR آن سوخته است می باشد ولی این حفاظت دیگر وجود ندارد وو ممکن است در صورت بروز خطا به قطعات داخلی آسیب برسد.در رنگهای مختلف تولید میشود آبی ، قرمز ،خردلی و… . مشخصه ولتاژ شکست و قطر آن از مشخصات اصلی میباشد.

 4. با سلام و عرض ادب و احترام از مطالب بسیار خوب و توضیحات کامل و مفید در
  خصوص وریستور یا وی دی آر ممنون و سپاس گذارم .

 5. با سلام
  تشکر بابت اطلاعات مفیدی که گذاشتید
  یه سوال. آیا جای یه VDR نمیشد از فیوز استفاده کرد؟ چرا بعضی مدارها هم فیوز گذاشتن و هم از VDR استفاده کردن؟

  • مدار حفاظت افزایش ولتاژ از ترکیب یک VDR موازی و یک فیوز سری قبل از آن تشکیل شده است . کارکرد آن به این شکل هست که اگر ولتاژ لحظه ای در ورودی ظاهر شود مقدار مقاومت VDR کم شده و جریان ایجاد شده اضافی در اثر ولتاژ لحظه ای زیاد را از خود عبور میدهد اگر این جریان از جریان تحمل VDR بیشتر باشد فیوز ورودی وارد عمل شده و بقیه کار حفاظت را انجام میدهد.
   دقت کنید اگر فقط از فیوز استفاده کنید این جریال لحظه ای زیاد از مدارات دستگاه مورد حفاظت عبور میکند و باعث صدمه دیدن آن می گردد.

 6. وقتی ولتاژ دو سر این قطعه از حد مجاز بیشتر شود بلافاصله به یک مقاومت تبدیل می شود!!!
  مگر اینطور نیست که در ولتاژ های پایین مقاومت این قطعه بالا و با افزایش ولتاژ مقاومت این قطعه نیز کم می شود. و بصورت موازی بسته شده و هر وقت اضافه ولتاژ روی قطعه بیافته مقاومت وریستور کاهش یافته و جریان زیادی ازش میگذره و جریان از قطعه مورد نظر نگذشته و محافظت میشه.
  انتخاب VDR با ولتاژ صحیح خیلی مهمه و ولتاژ وریستور نشان دهنده ی ولتاژی است که در صورت عبور ولتاژ دو سر قطعه از آن ولتاژ مقاومت قطعه به سرعت و با شیب زیاد کاهش می یابد و محافظت انجام میده.


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

telegram

عضویت در کانال تلگرام